"photos-slider-header2"

קבוצת החבר'ה – בקעת אונו

Home  /  פנאי  /  קבוצת החבר'ה – בקעת אונו

מרכז חבר'ה- רמת גן וקרית אונו

yellow-seperator

קבוצות חבר'ה
בפעולה (640x425)

היוזמה הראשונית להפעלת הקבוצה הראשונה החלה בשל הצורך של בני נוער ומבוגרים עם אוטיזם בתפקוד בינוני עד בינוני גבוה בפעילות חברתית איכותית עם קבוצת השווים בשעות הפנאי- קבוצה שתיתן מענה למכלול הצרכים של בילוי בשעות הפנאי.

הצלחת הקבוצה הצביעה על כך שהפעלה בעזרת אנשי מקצוע וצוות גדול ומיומן, מתאימה לאנשים עם אוטיזם בכלל התפקודים.

הפעילות מתמקדת בבילוי והנאה ונעזרת בגישה ההתנהגותית – שמשמעה הצבת יעדים מוגדרים, פירוק לשלבים לשם הפנמה בהתאם ליכולות, וכל זאת כדי ליצור חווית הצלחה והנאה תוך כדי העצמת היכולות האישיות והגברת היכולת בכל אחד מהתחומים.

%d7%94%d7%97%d7%91%d7%a8%d7%94-%d7%91%d7%a6%d7%95%d7%91%d7%94-106
המיוחד בקבוצת חבר'ה הוא בכך שזו אינה פעילות של מועדונית במשך יום או יומיים בשבוע, אלא מסגרת פנאי מקיפה הנותנת מענה גם לשעות הפנאי הרבות בסופי השבוע, במפגשים בשבתות, באירועים מיוחדים וביציאה משותפת לנופשונים הכוללים לינה. היכרות הצוות עם חברי הקבוצה מאפשרת יצירת מגוון רחב של פעילויות ברחבי הארץ ולאו דווקא במקום מוגדר וסגור ומאפשרת חוויה של בילוי שעות הפנאי בסביבה נורמטיבית ושימוש במתקנים של החברה הכללית.

הצלחת הקבוצה הראשונה, שהתחילה מארבעה חברים, גדלה והיום אנו עומדים עם שתי קבוצות של עד 8 חברים בכל יו מימי השבוע. בסך הכל לוקחים חלק במרכז חבר'ה כ22 חברים.

yellow-seperator

פעילות הקבוצות:

נופש בים המלח

 • פעילות חברתית מגוונת בחוגים מתחלפים במשך חמישה ימים בשבוע בשעות אחר הצהרים, ופעילות בוקר בימי שישי.
 • מפגש חברתי בשבתות – פעם בחודש
 • יציאה לנופשונים למהלך סוף השבוע – פעם בחודש וחצי
 • פעילויות נוספות באופן ספונטני בהתאם להזדמנויות

חברי הקבוצות יוצאים לנופשונים בכל רחבי המדינה. ישנים באכסניות נוער, מתחמי אוהלים וצימרים. יוצאים לטיולים רגליים בטבע ומבלים בנופשים עירוניים. הגיוון והעניין הם חלק חשוב בתרבות הפנאי של החברה כולה וגם של קבוצה זו.

בקבוצות "חבר'ה" משתתפים אנשים עם אוטיזם בני 20-30

yellow-seperator

מטרת מרכז הפנאי חבר'ה

מפגש שיחה ומשחקמרכז פנאי כמענה לצורך של אנשים עם אוטיזם ביצירת קשרים חברתיים ובילוי בשעות הפנאי. מקום המאפשר חיים חברתיים עשירים, איכותיים ומהנים בחברה, פעילות שאין ביכולתם לעשות באופן עצמאי.

מטרות הפעילות

 • יצירת מסגרת חברתית המאפשרת הנאה בפעילויות מגוונות ויצירת חברויות בין משתתפי הקבוצה.
 • הקניית מיומנויות חברתיות ומיומנויות לבילוי ופנאי.
 • הקניית כישורי חיים ועצמאות.

yellow-seperator

היעד שלנו

נופש בדרוםהצורך בפעילות פנאי חורגת מהמסגרת הבסיסית שהמדינה מאפשרת כיום. מתוך הבנת הצורך הכולל הוקמה לפני 14 שנים קבוצת "חבר'ה" הראשונה ביוזמת מלכי איציק וגל בכר ובה 4 מתבגרים בתפקוד בינוני. כיום הקבוצה מונה 22 חברים. הפעילות עשתה לה שם ברמת האיכות והמקצועיות שלה. חברי הקבוצות מגיעים מעשר רשויות שונות, מאשדוד בדרום ופרדסיה בצפון והביקוש גדל והולך. הפעילות מתרחשת בכיתות בית ספר יסודי בסביון פעמיים בשבוע בשעות אחה"צ ופעם בשבוע במתחם מרכז ספורט קריית אונו. בכל שבת שנייה נפגשים לפעילויות שונות כמו החלקרח, נטיעות טו בשבט, טיולים וכו'. כמו כן מבלים בסופי שבוע בכל רחבי הארץ.

אנו פועלים למציאת מקום קבוע לפעילות הקבוצות כדי שנוכל להתאימו לגילם וניצור בו אוירה של פנאי  ונוכל להרחיב את מעגל הקבוצות. תקוותנו שבהמשך ייתוספו מרכזים דומים בתמיכתנו או על ידי עמותות אחרות. מרכזים שיהוו נדבך להתכנות מגורים איכותיים בקהילה, בתחילה בבית ההורים ובהמשך בדיור נתמך/מוגן בדירות בקהילה.

כיום משרד הרווחה מתקצב מועדוניות  ל- 3  ימים  בשבוע וכשבעה נופשונים בשנה. תקציב זה מהווה בסיס לפעילות כאשר אליה מצטרפות הפעילויות המפורטות מעלה בתרומת העמותה וההורים.

יעדים נוספים

 • הנאה מפעילות חברתית בקבוצה של 5-8 משתתפים קבועים
 • הרחבת מעגל ההכרות והעמקת ההכרות הבין אישית
 • עבודה על מטרות קבוצתיות תוך העצמת החוזקות והתייחסות לקשיים האישיים של כל משתתף
 • למידת משחקים תואמי גיל
 • הכללת החוויה וההתנהלות בקבוצה לתחומים ומקומות נוספים
 • עבודה על מיומנויות: קשב, שיח הדדי- מענה ודיאלוג עם חבר ומנחה, התנהלות בהתאם לחוקי הקבוצה, גמישות, התחשבות באחר, יוזמה, המתנה, חיקוי-התבוננות באחר, חשיבה קבוצתית- תכנון והוצאה לפועל של פעילות קבוצתית ואירועים, יכולת עצמאית למשחק משותף-בזוג ובקבוצה, התנהלות עצמאית במעברים בין הפעולות (ללא סיוע), שמירה על רצף פעילות שוטף
 • הגברת העצמאות ובראשם לינה מחוץ לבית.

yellow-seperator

דרכי עבודה

מסגרת פעילות:

הקבוצה, בת 8 משתתפים, נפגשת 3 פעמיים בשבוע למשך שעתיים. במוקד נמצאים בעיקר הקשרים והתקשורת בין חברי הקבוצה, בעדיפות על הקשר שלהם עם אנשי הצוות, על מנת להקנות להם כלים לפיתוח יכולות תקשורת עצמאית שיבואו לידי ביטוי גם במסגרות חברתיות אחרות.

מפגש אחד מתמקד ביצירת תקשורת חברתית, מעגלי שיחה ומשחק. ושני המפגשים הנוספים הינם ימי חוגים המשתנים מידי שנה. מידי פעם מתקיימת הפעילות בבית של אחד מחברי הקבוצה. מידי שבועיים שלושה מתקיימת פעילות שבת שבה חברי הקבוצה יוצאים לבלות במגוון מקומות כדוגמא, פארק הקופים, הגן הטרופי, הגן הלאומי אפולוניה או הולכים במשותף לבאולינג וכו'.

מאפייני הצוות:

הצוות כולל

 • מנהלת מקצועית מיומנת, בעלת ניסיון מעשי בעבודה עם אנשים עם אוטיזם בגישה ההתנהגותית ויכולת הנחיית קבוצה והדרכת צוות
 • מדריך רכז צוות האחראי על פעילות הקבוצה ומדריכים מקצועיים  בהיקף כולל של אנשי צוות ביחס של 1:2-3משתתפים.

דרכי עבודה:
נעמה גל ומאיה (425x640)

רכזת הקבוצה מכינה מראש מערכי מפגשים בהתאם ליעדי הקבוצה ויעדיו האישיים של כל משתתף. מערכי המפגשים עוברים לאשורה של המנהלת המקצועית.  כל איש צוות מתמקד בקידומם האישי של שני משתתפים, כאשר בכל תקופה נערך סבב וכל אחד מחברי הצוות מתמקד במשתתפים אחרים. דרך זו מאפשרת התנהלות קבוצתית זורמת תוך מתן יחס אישי והקפדה על מטרות הקידום האישיות של כל חבר קבוצה והיכרות מעמיקה של כל הצוות עם כל המשתתפים ולהפך. הצוות שם דגש על עידוד המשתתפים לשיתוף פעולה, סיוע להפקת שפה ולהבנה, התנהגות תכליתית בהתאם למטרה נתונה, הפנית קשב כלפי חברי הקבוצה האחרים והמדריכים, פירוק מטלות לחלקים קטנים על מנת לסייע בהבנת וביצוע המטלה. התנהגות בהתאם לנורמות חברתיות מקובלות (ישיבה נאותה ליד שולחן בזמן האוכל, אין דיבור בטלפונים סלולריים במהלך הפעילות, חיטוט באף וכו'). כמו כן, הצוות מתמודד עם התנהגויות מסוימות שמקשות על התנהלות תקינה בקבוצה (אקולליה, בחינת גבולות, הצקה לאחר וכו').
במקרים של בעיות התנהגות המנהלת המקצועית מדריכה את הצוות בדרכי ההתמודדות. במקרים קשים מוצמד מדריך למשתתף וזאת כדי לתמוך בו ומצד שני למנוע הפרעה להתנהלות הקבוצה כולה. למרות הצורך להציב גבולות ודרישה אנו משתדלים כי אנשי הצוות יפעלו כחלק מהקבוצה תוך הצנעת תמיכתם וסמכותם

מספר פעמים בשנה נערכות מסיבות ביחד עם המשפחות לשם הנאה וגיבוש חברתי.

המנהלת המקצועית מגיעה לאורך החודש לתצפיות בעבודת הצוות ואחת לחודש וחצי מתקיימת ישיבת צוות לצורך תאום והדרכה, לשם השגת יעדי הקבוצה המשתנים והיעדים האישיים של כל משתתף.